serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
aktualnosci-5

01.12.2008
Uzależnienie od Internetu chorobą psychiczną

Od listopada nowa definicja uzależnienia od Internetu obowiązuje w chińskich szpitalach wojskowych, w których leczyć się mogą także zwykli obywatele.

Rozpoczęto działania zmierzające do uznania uzależnienia od Internetu za chorobę również przez Ministerstwo Zdrowia, co pozwoliłoby leczyć ją we wszystkich chińskich szpitalach. Agencja informacyjna Xinhua podaje, że resort jeszcze nie zajął stanowiska w tej sprawie.

Uzależnienie od Internetu za chorobę uznało Biuro ds. zdrowia przy dziale Logistyki Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Kryteria diagnozowania zaburzeń zostały wcześniej opracowane przez specjalistów ze szpitala wojskowego w Pekinie. Choroba zostanie uznana za uzależnienie, gdy badana osoba w okresie co najmniej trzech miesięcy każdego dnia poświęca na surfowanie w sieci ponad sześć godzin swojego wolnego czasu i u której występuje choć jeden z takich objawów jak fizyczny lub psychiczny stres, zaburzenia koncentracji lub snu oraz niepohamowaną rządzę powrotu do wirtualnej rzeczywistości.

Doktor Tao Ran, który wraz z innymi lekarzami sporządził dokładny opis choroby, na łamach mediów stara się wytłumaczyć sposoby jej diagnozowania i zapobiec ewentualnemu dyskryminowaniu młodych uzależnionych ludzi. Uznanie uzależnienia od Internetu za zaburzenie psychiczne wywołało spore zamieszanie w chińskiej sieci. Nie wszyscy zgadzają się z założeniami lekarza. Jednak jego zdaniem co drugiego uzależnionego da się wyleczyć bez stosowania leków, tylko przy użyciu odpowiednich porad psychologicznych, treningów wojskowych czy inny zajęć z dużą ilością ćwiczeń. Leki będą stosowane jedynie w przypadku zdiagnozowania u chorego depresji lub stanów lękowych.

Również w Niemczech, pojawiają się głosy, aby uzależnienie od Internetu uznać za chorobę. Specjalne stowarzyszenie do walki z uzależnieniami od mediów zamierza wystąpić z wnioskiem o finansowanie leczenia tej formy nałogu z powszechnej kasy chorych. Zdaniem niektórych specjalistów, zaburzenie to powinno zostać wpisane na oficjalną listę schorzeń psychicznych jako zaburzenie czynności o charakterze obsesyjno - pobudliwościowym.

Wniosek taki w zeszłym roku odrzuciło Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne.

Źródło: Redakcja portalu spoleczenstwoinformacyjne.plDodaj komentarz
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 
Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS