serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
aktualnosci-5

27.11.2008
Czy jesteś cyberchondrykiem?

Badania przeprowadzone przez firmę Microsoft, wskazują na nieznane do tej pory zjawisko samodzielnego diagnozowania chorób za pomocą wyszukiwarek internetowych. Jeśli ktoś szuka przyczyny bólu głowy w Internecie, a na podstawie informacji, które znalazł dochodzi do wniosku, że to wina guza mózgu, to najprawdopodobniej jest cyberchondrykiem.

Eksperci Microsoft ostrzegają, że takie samodzielne stawianie diagnoz może mieć zgubne skutki dla internautów. W Internecie bardzo szybko rozwija się większość dziedzin nauki, w tym medycyna. Dostęp do wiedzy medycznej w sieci spowodował, że powstała nowa odmiana hipochondrii. Cyberchondria charakteryzuje się pesymistycznym wyciąganiem wniosków na temat swojego zdrowia po zaczerpnięciu wiedzy na ten temat online.

Jak zauważył ekspert Microsoftu ds. sztucznej inteligencji - Eric Horvitz - wyniki znalezione w sieci traktowane są przez wielu ludzi jako rzeczywista porada ludzkiego specjalisty. Dodatkowo cierpiący na daną przypadłość użytkownicy zwykle w trakcie wyszukiwania zwracają uwagę jedynie na pięć pierwszych wyników. Często więc zdarza się, że na zapytanie „ból gardła” jako jedną z pierwszych odpowiedzi uzyskają „rak krtani”, co spowoduje iż faktycznie zaczną wierzyć, że na to właśnie cierpią.

Jak się jednak okazuje, badacze od dawna znają zjawisko przypisywania sobie najgorszych z możliwych przypadłości i nie traktują tego jako czegoś nienormalnego.

Źródło: Redakcja portalu spoleczenstwoinformacyjne.plDodaj komentarz
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 
Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS