serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
artykuly-5

22.09.2008
Elektrownia słoneczna na dachu fabryki Opla w Saragossie.

General Motors Europe, będąca częścią światowej grupy branży motoryzacyjnej, Veolia Environnement, lider usług na rzecz środowiska, dostawca energii Clairvoyant Energy oraz rząd hiszpańskiej Aragonii, ogłosiły zaangażowanie w efektywność energetyczną, w związku z budową największej na świecie elektrowni słonecznej usytuowanej na dachu.

W należącej do GM fabryce, w której montuje się ponad 480 tys. samochodów rocznie (Corsa, Meriva), Veolia Environnement i Clairvoyant Energy budują elektrownię słoneczną o mocy 10 MW. Na podstawie programu zainicjowanego przez GM, usytuowana na dachu elektrownia będzie należała i będzie obsługiwana przez spółkę joint-venture, w skład której wchodzą: Veolia Environnement, Clairvoyant Energy oraz rząd Aragonii.

Oczekuje się, że roczna produkcja ogniw fotowoltaicznych elektrowni słonecznej w Figueruelas koło Saragossy będzie wynosić 15,1 mln kWh, co wystarczy do zaspokojenia zapotrzebowania na energię 4,6 tys. gospodarstw domowych przy średnim rocznym zużyciu energii 3 300 kWh.

Elektrownia, mająca rozpocząć działanie pod koniec września '08, zasili elektrycznością lokalną sieć Red Electrica a część energii będzie odsprzedawana firmie Endesa.

Potężne panele słoneczne zaprojektowane przez Veolia Environnement i Clairvoyant będą się składać z 85 tys. lekkich modułów solarnych na 183 tys. m2 aktywnej powierzchni fotowoltaicznej i przyczynią się do redukcji emisji CO2 o 6,7 tys. ton rocznie.

Elektrownia słoneczna na dachu zakładów w Saragossie jest trzecim takim przedsięwzięciem na obiektach GM na świecie. Prezes GM Europe, Carl-Peter Forster: - W zakładach GM w Saragossie powstanie największa na świecie elektrownia słoneczna usytuowana na dachu. Daje ona możliwość znacznej redukcji kosztów fabryki oraz pozwoli oszacować opłacalność wprowadzenia podobnych projektów energetycznych w 11 zakładach GM produkujących samochody i 8 fabrykach wytwarzających części. Podkreślając aktywne zaangażowanie w działania na rzecz zgodności z wymogami ochrony środowiska, ten związany z energią słoneczną projekt łączy się z szerszą strategią zaawansowanej technologii GM, która wspiera szeroki asortyment pojazdów o napędzie elektrycznym oraz stosowanie napędu energią ze źródeł alternatywnych.

Dla Veolia Environnement, światowego lidera usług na rzecz środowiska, operacja ta jest ilustracją zdolności firmy do dołączenia do swoich przemysłowych kontrahentów przy ich najbardziej nawet ambitnych projektach, rozwijając cenną wiedzę w dziedzinie energii słonecznej. Pokazuje to, w jaki sposób rozwiązania przyjazne środowisku mogą być dla klientów opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. W tym dużym i kompleksowym projekcie, Veolia stosuje wiedzę techniczną i ogólną w zakresie zarządzania w dziedzinie inżynierii, budownictwa, etapów procesu zatwierdzania, jak również obsługi działania systemu. Dyrektor generalny Henri Proglio: - Naszą ambicją jest opracowywanie takich wspólnych projektów w oparciu o innowacyjne procesy, które dodadzą naszym klientom konkretną wartość do ich strategii ochrony środowiska.

David Hardee, dyrektor generalny Clairvoyant Energy: - Celem naszej firmy jest stworzenie do 2014 r. parytetu rozwiązań elektryczności solarnej w porównaniu do elektryczności wytwarzanej z paliw kopalnych. Sposobem na osiągnięcie tego celu są niższe koszty i większa efektywność. W tym projekcie, obniżamy nasze koszty instalacji, stosując moduły Uni-Solar i nasze instalacje solarne z panelami montowanymi na rzepy Velcro. Instalujemy panele w tempie 2 tys. szt. dziennie. Co ważniejsze, spełniliśmy wymagania GM odnośnie dachowego systemu solarnego: ruchome, lekkie, znoszące powiewy wiatru o sile huraganu i bez potrzeby naruszania konstrukcji dachu. Poprzez ten projekt, kontynuujemy nasze badania, które już doprowadziły do nowych innowacyjnych i niższych kosztowo rozwiązań dla przyszłych projektów.
Dla rządu Aragonii taka elektrownia słoneczna usytuowana na dachu jest ważnym projektem pilotażowym wobec zastosowania energii słonecznej na szeroką skalę. Arturo Aliaga, Minister Przemysłu, Handlu i Turystyki Aragonii: - Decyzja o umiejscowieniu tego europejskiego projektu referencyjnego w fabryce w Figueruelas niedaleko Saragossy ma ogromne znaczenie. Partnerzy projektu wykonali krok w kierunku nowej równowagi energetycznej dla Aragonii i dla Hiszpanii. Największa na świecie dachowa elektrownia słoneczna budowana w Aragonii stanowi kolejny dowód na przywództwo tego regionu w dziedzinie energii odnawialnej.

 

wnp

Autor: AG na podstawie GM

Źródło: www.wnp.plWszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS