serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
artykuly-5

20.08.2008
Pojęcia i zakres e-Zdrowia

Definicje własne.

e-Zdrowie (e-Health) - jest nowym podejściem do zarządzenia służbą zdrowia obejmującym wewnętrzne i zewnętrze jej środowisko z wykorzystaniem nowoczesnych technologii cyfrowych. Centralnym jego elementem jest Elektroniczny Rekord Zdrowia (Electronic Health Record)

e-Zdrowie (e-Health) - jest przełomowym podejściem do zarządzania służbą zdrowia związanym z rewolucją społeczną, jaka łączy się z transformacją pomiędzy Społeczeństwem Industrialnym, a Społeczeństwem Informacyjnym.

W XXI wieku nie szczędzimy wydatków na zdrowie. Z roku na rok są one coraz większe. Już od wielu lat panuje przekonanie, iż największy rozwój sektorowy odnotuje właśnie sfera związana ze zdrowiem. Ochrona zdrowia, farmaceutyka, biotechnologia, czy produkcja elektronicznych urządzeń medycznych będzie jedną z wiodących gałęzi gospodarki światowej. Już dziś postęp ten jest bardzo widoczny nie tylko w dochodach spółek z branży, ale także poprzez fakt wydłużenia się życia oraz opracowywania nowych preparatów zwalczających choroby, do tej pory uważane za nieuleczalne. Społeczeństwo Informacyjne wymusza zmiany również w sferze opieki zdrowotnej.

Europejski model e-Zdrowia w swoim podstawowym zakresie dotyczącym opieki zdrowotnej obejmuje:

 1. Szpitale, a w nich takie elementy jak:
  • Planowanie, – czyli rejestracja i przydział (rezerwacja) terminu dla pacjentów, oraz zarządzanie zasobami ludzkimi
  • Logistyka – w odniesieniu do produktów, sprzętu czy łóżek.
  • Systemy zarządzania informacją – głównie w oparciu o rozwiązania informatyczne. Tak zwana część biała (moduły ruch chorych, apteka, laboratorium, radiologia, odział czy apteczki oddziałowe)
  • Systemy zarządzania szpitalem - tak zwana część szara (zazwyczaj informatyczne moduły F-K, kadry-płace, itp.)
 2. Usługi sieciowe jak:
  • Powiązanie systemów szpitalnych z innymi takimi systemami w innych jednostkach. 
  • Telemedycyna, telekonsultacje
 3. Podstawową opiekę zdrowotną w zakresie:
  • Używania nowej technologii przez np. lekarzy domowych, farmaceutyków, czy stomatologów w zarządzaniu pacjentami oraz powiększaniu zasobu EHR.
 4. Opiekę domową:
  • Dostarczanie profesjonalnej opieki zdrowotnej wprost do domu pacjenta z wykorzystaniem najnowszych technologii np. medyczne portale internetowe.

Autor: Jakub GizaWszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS